Midnight Madness czyli dziś startuje sezon NCAA

„Szaleństwo o północy” wyznacza tradycyjny początek sezonu NCAA. I choć od kilku lat nie odbywa się już o północy nazwa pozostała. Midnight Madness od 2005 roku może rozpoczynać się pięć godzin wcześniej o godzinie 19 lokalnego czasu. Pierwszy wspólny trening  to przede wszystkim medialne wydarzenie i szansa dla kibiców, aby po raz pierwszy w sezonie zobaczyć swoją ukochaną drużynę. 

Sama tradycja miała swój początek w 1970 roku. 15 października chwilę po północy, pierwszego dnia kiedy można było rozpocząć treningi trener Maryland Lefty Driesell zebrał swoją drużynę na boisku futbolowym. Zawodnicy przebiegli milę wokół boiska oświetlanego reflektorami samochodów, aby tego dnia po południu przystąpić do standardowych treningów. Wcześniej trener Driesell zarządzał bieg na milę tuż przed pierwszym treningiem i każdy z zawodników musiał przebiec ten dystans w czasie krótszym niż 6 minut, aby móc przystąpić do treningu. „Zbyt wielu zawodników przybiegało po 6 minutach. To rozwalało moje zajęcia. Miałem zbyt mało zawodników aby prowadzić trening.” – tłumaczy były trener Maryland powód nocnego biegu.

Nikt wtedy nie myślał, że pierwsze treningi rozpoczynane tuż po północy staną się tak medialnym wydarzeniem. W kolejnym roku sami zawodnicy zaproponowali trenerowi rozpoczęcie sezonu od nocnego biegu. Tym razem czekało na nich 10000 kibiców. Tak zaczęło się szaleństwo, a media szybko podchwyciły ten temat. Dziś to wielkie wydarzenia występy cheerliderek, konkursy wsadów, mecze absolwentów i wiele innych atrakcji przyciągających nie tylko kibiców, ale także potencjalnych rekrutów ze szkół średnich. Mimo, że po zmianach z 2005 roku większość z nich zaczyna się o 7 wieczorem to tradycja pozostała. W tym roku piątek najbliżej 15 października wyznaczający start sezonu wypada dzisiaj. Tak więc szaleństwo zacznie się na wschodnim wybrzeżu USA o 19 lokalnego czasu (u nas będzie już 1 rano w sobotę).

Wiele z tych pierwszych treningów, a właściwie prezentacji drużyny połączonych z show,  na trwałe zapisała się w kalendarzu pierwszego dnia sezonu:

„Late night in the fog” – 27 rok z rzędu organizowane przez Kansas

„Big Blue Madness” – odbywające się przy pełnych trybunach 23 tysięcznej hali Kentucky Rupp Arena. Coach Calipari przyciągnął na imprezę kilka największych talentów z rocznika 2012 i 2013 w tym uważanego za talent numer 1 Shabazza Muhammada.

„Countdown to Creiziness” – po raz trzeci organizowane przez Duke

„Maroon Madness” – jedno z niewielu wydarzeń nadal odbywające się o północy, będące jednak w cieniu prezentacji drużyny futbolowej Texas A&M

„Maryland Madness” – czyli tam gdzie zaczęła się tradycja, odbędzie się mecz z drużyną absolwentów z mistrzowskiego składu z roku 2002

A także wiele innych jak: „Hoosier Hysteria” w Indianie, „First Night” w Connecticut, „Kraziness in the Kennell” w Gonzadze, „Moonlight Madness” w Baylor, „Late Night With Roy Williams” w North Carolina, czy „The Jam with Ham at Seminole Madness” we Florida State.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *