Święto w drużynie Celtics

Powody do świętowania w dzisiejszym dniu ma ekipa Boston Celtics. Urodziny bowiem obchodzą dwaj najważniejsi Celtowie – trener Doc Rivers i lider Paul Pierce. Obaj urodzili się 13 października.

Doc Rivers na świat przyszedł w 1961 roku. Mierzący 193 centymetry naturalny rozgrywający ukończył uczelnię Marquette i jeszcze przed zakończeniem studiów zagrał w reprezentacji USA na Mistrzostwach Świata w 1982 roku. Niedługo potem z 31 numerem w drafcie 1983 został wybrany przez Atlanta Hawks. Spędził tam aż 8 sezonów grając pod skrzydłami wielkiej gwiazdy, Dominique’a Wilkinsa. Po odejściu od „Jastrzębi” Rivers ciułał się w trzech klubach w przeciągu 5 lat i zakończył karierę zawodową w 1996 roku. W 1988 roku zakwalifikował się nawet do Meczu Gwiazd.

Karierę trenerską zaczął w Orlando Magic, obejmując ekipę w 1999 roku. Bez wielkich nazwisk, w swoim pierwszym sezonie wygrał połowę meczów i prawie zakwalifikował się do play-offs. Za swój bardzo udany pierwszy sezon został uhonorowany osiągnięciem Trenera Roku. Mimo posiadania w drużynie takich zawodników jak Grant Hill czy Tracy McGrady, drużyna nie była w stanie przejść do drugiej rundy play-offs i po zaskakująco słabym starcie sezonu 2003/04 Rivers został zwolniony. W 2004 roku zaczęła się jego przygoda z Boston Celtics. W sezonie 2007/08 do drużyny dołączył Kevin Garnett i Ray Allen. Celtics zakończyli sezon z 66 zwycięswami i doszli aż do Finałów NBA gdzie pokonali Los Angeles Lakers w stosunku 4-2. Podczas tego „run-u” po Mistrzostwo NBA Celtics rozegrali aż 26 meczów w post season (maksymalnie można rozegrać 28) co stanowi rekord NBA. Dwukrotnie w swojej karierze prowadził Drużyny Gwiazd : w 2008 roku w Nowym Orleanie oraz w 2011 roku w Los Angeles.

13 maja 2011 roku, po miesiącach spekulować i plotek, ESPN doniosło że Rivers podpisał 5 letnią umowę z Celtics wartą 35 milionów dolarów. Syn Doca, Austin Rivers, jest jednym z najbardziej utalentowanych rzucających obrońców w kraju i będzie grał w Duke, pod skrzydłami Mike’a Krzyzewskiego.

Paul Pierce natomiast urodził się 16 lat po Riversie, w 1977 roku. W drafcie 1998 roku został wybrany z 10 numerem przez Boston Celtics, tuż za Dirkiem Nowitzkim.

Pierce w swojej karierze zdobywa średnio 22 punkty na mecz oraz 6 zbiórek i prawie 4 asysty. Jego umiejętności w zdobywaniu punktów, zbieraniu piłki, defensywie oraz inteligencji boiskowej dały mu mistrzostwo NBA w 2008 roku. Został MVP Finałów, ma na koncie 9 występów w Meczu Gwiazd, jednokrotnie był najlepszym strzelcem ligi. Jest również byłym mistrzem rzutów za 3 – konkurs ten wygrał podczas All-Star Weekend w 2010 roku. Został wybrany do pierwszej piątki debiutantów, trzykrotnie do All NBA 3rd Team, raz do All NBA 2nd Team – jednym słowem Paul Pierce jest jednym z najbardziej utytułowanych Celtów w historii. A do historii przejdzie na pewno, w końcu jest trzecim najlepszym punktującym w historii Boston Celtics, oraz posiada drugą najlepszą średnią punktową w karierze (tuż za Larry’m Birdem). Łącznie posiada ponad 15 ważniejszych lub mniej ważnych rekordów w organizacji ze stanu Massachusetts.

Solenizantom w imieniu całej redakcji życzymy wszystkiego najlepszego!

Mateusz Król

In love with basketball. Go hard or go home.

3 komentarze

  1. muttley napisał(a):

    „Jest również obowiązującym mistrzem rzutów za 3” przecież James Jones z Heat wygrał 2011 ASW 3PT Shootout

  2. Krzychair napisał(a):

    powinno być „tułał” a nie ciułał…. chociaż pewnie trochę kaski uciułał ;-))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *