Kwalifikacje do Euroligi. Awans Galatasaray i Spirou

Ostatniego dnia kwalifikacji do Euroligi odbyły się dwa spotkania finałowe. Ich zwycięzcy czyli Galatasaray Stambuł i  Spirou Chaleroi  awansowali do fazy grupowej najważniejszych europejskich rozgrywek.


Finał turnieju w Wilnie:

Lietuvos Rytas – Galatasaray 63-71

Lietuvos: R. Seibutis 15, G. Jeretin 12, S. Babrauskas 10, J. Valanciunas 8. L. Roberts 8, T. Rice 8, M. Katelynas 2.

Galatasaray: P. Shumpert 14, J. Shipp 12, L. Andric 12, J. Lakovic 10, D. Songaila 8, E. Arslan 7, J. Lucas 4, F. Aldemir 4.

Turcy pokonali gospodarzy i pierwszy raz w historii klubu zagrają w rozgrywkach Euroligi. Galatasaray trafiło do grupy D, w której gra Asseco Prokom Gdynia oraz Regal Barcelona, Montepaschi Siena, Unics Kazań i Olimpija Lublana. Gospodarze wygrali pierwsza kwartę 21-13, ale bardzo szybko stracili ta przewagę, ponieważ do przerwy Galata prowadziła już 30-28. O wygranej gości zadecydowała trzecia kwarta, w której świetnie grali Preston Shumpert (14 pkt.) i Darius Songaila. Po 30 minutach Galatasaray prowadził 52-40. Na samym początku czwartej odsłony, punkty Andrica i Shumperta dały tureckiemu zespołowi przewagę 16 oczek. Przez kolejne minuty trwała szaleńcza pogoń Lietuvosu. Po trafieniu Litwinów na 2:16 przed końcem meczu było już tylko 58-62. Doświadczeni gracze Galatasaray, a przede wszystkim Jaka Lakovic nie pozwolili jednak na wygraną Lietuvos Rytas.

Finał turnieju w Chaleroi:

Belgacom Spirou – CEZ Nymburk 79-53

Gospodarze już do przerwy prowadzili 34-21. Na początku trzeciej kwarty, kiedy przewaga osiągnęła już 20 punktów (44-24) po trafieniu Chrisa Hilla (21 pkt., 12 zb., 3 ast., 2 prz.) stało się jasne, że Belgowie nie przegrają tego meczu. Mistrzowie Belgii osiągnęli wielki sukces i zagrają w grupie C Euroligi z Anadolu Efes, Emporio Armani Mediolan, Maccabi Tel-Aviv, Patizanem Belgrad i Realem Madryt. Zespół z Nymburka, po sensacyjnej wygranej z Chimki Moskwa w półfinale kwalifikacji, musi się zadowolić udziałem w fazie grupowej EuroCup.

Spirou: Ch. Hill21, D. Mallett 18, C. Green 12, Ch. Beghin 11, J. Welsh 6, T. Shengelia 6, J. Hamilton 3, A. Riddick 2.

Nymburk:E. Lawrence 10, L. Wilson 9, T. Simmons 8, M. Lenzly 7, P. Pumprla 6, L. Palyza 5, R. Necas 4, T. Vyoral 2, P. Benda 2.

Piotr Gładczak

Miłośnik NBA od prawie 20 lat. Tropiciel ciekawostek statystycznych i wielbiciel NBA lat 90-tych. Nauczyciel WF i właściciel firmy gomaster.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *