Wódz kończy 58 lat!

Robert Parish – czterokrotny mistrz NBA i członek Basketball Hall of Fame obchodzi dzisiaj swoje 58 urodziny. Gigant (215 cm), który z powodu postury i miejsca w drużynowej hierarchii nosił pseudonim The Chief (Wódz) na parkietach najlepszej ligi świata spędził aż 21 sezonów.

W drafcie 1976 roku został wybrany z nr 8 przez Golden State Warriors. Pierwsze dwa sezony jeszcze nie rzucały na kolana, ale kolejne dwa w których notował średnie na poziomie 17 ppg i 12 rpg sprawiły, że zainteresowali się nim Boston Celtics. Przed draftem 1980 roku manager Celtów – legendarny Red Auerbach – postanowił wyciągnąć jak najwięcej się da z pierwszego wyboru. Do wchodzącego w swój drugi sezon w NBA Larry’ego Birda w ten sposób pozyskał naszego bohatera i trzeci wybór draftu – Kevina McHale’a. To właśnie Ci gracze mieli decydować o sile Bostonu przez kolejne lata.

W Celtics Wódz zdobył 3 pierścienie (1981, 1984 i 1986). Ostatni tytuł dołożył w sezonie 1996/97 gdzie już jako 44 latek był zmiennikiem w Chicago Bulls. Parish 9 razy wystąpił w Meczu Gwiazd. W 1996 roku został dołączony w poczet 50 najlepszych graczy, którzy do tego czasu grali w NBA. Na parkietach ligi ostatecznie zagrał 1611 razy, a statystyki jego kariery kształtują się na poziomie 14.5 ppg, 9.1 rpg i 1.5 bpg.

Sto lat Wodzu!

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

5 komentarzy

 1. woy9 pisze:

  100LAT BOB!!pasuje do Ciebie data urodzin Chiefa

 2. Bob pisze:

  Dzięki Wojtek. Się człowiek starzeje – jak zobaczyłem świeczki to dopiero sobie uświadomiłem ile to już lat ;)

 3. woy9 pisze:

  niestety 18-stka w życiu jest ‚only one’

 4. Geographic pisze:

  Wszystkiego najlepszego Bob :)

 5. Bob pisze:

  Dzięki Geographic :) Jakby to była 18tka to pewnie bym już nie był w stanie pisać ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *