Wakacje z NBA (29) – Przenieśmy się do Czech..

..gdzie rozpoczęły się właśnie Mistrzostwa Europy do lat 16. Potrwają one od dziś (28 VII) do 7. sierpnia. Najlepszych młodych graczy Starego Kontynentu goszczą dwa miasta – Pardubice i Hradec Kralove.

Również Polacy wystąpią na tych mistrzostwach. W grupie A zmierzą się z Hiszpanią, Czechami, gospodarzami, oraz z Grecją, z którą zagraliśmy pierwszy mecz, niestety przegrany.  W grupie B zobaczymy Niemców, Czarnogórców, Rosjan i Serbów, w grupie C Francuzów, Łotyszów, Litwinów i Ukraińców, a w ostatniej z grup – D – Bułgarów, Chorwatów, Włochów i Turków.

W rozwinięciu więcej o pierwszym dniu ME U-16.

Rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 13:30, gdy o pierwszego jump-balla walczyli środkowi ekip Czarnogóry i Serbii oraz Turcji i Bułgarii. Pierwszy mecz zakończył się gładkim zwycięstwem Serbów 100:62. Szczególnie osiągnięcie ‚setki’ przez reprezentację Serbii jest godne podziwu. W drugim starciu lepsi okazali się Turcy, wygrywając 85:75, choć po stronie Bułgarów grał najlepszy dziś strzelec – Aleksander Vezenkov – który zdobył 29 punktów.

W innym meczu, rozegranym między Rosją, a Niemcami, doczekaliśmy się prawdziwych emocji. Całe spotkanie było wyrównane, ale w połowie czwartej kwarty najlepszy gracz Niemiec – Ismet Akpinar (20 pkt) – trafił bardzo ważną trójkę, która zmniejszyła dystans między drużynami na  2 punkty, a dalej poszło już gładko. Ostateczny wynik tego meczu – 71:67 dla naszych zachodnich sąsiadów. W tym samym czasie rozegrano inne, trochę bardziej ofensywne zawody między Włochami a Chorwatami. Tu także nie zabrakło emocji, choć po pierwszych dwóch kwartach podejrzewam, że niektóre z 600 miejsc w hali w Hradec Kralove mogły po przerwie być puste. Chorwaci prowadzili aż 18 punktami, ale Włosi pokazali wolę walki, zmniejszając stratę nawet do 4 punktów, ale wtedy było już za późno – ich przeciwnicy na linii FT byli bezbłędni. Włochy 80:86 Chorwacja.

Najbardziej oczekiwane spotkanie – pojedynek czeskich gospodarzy z Hiszpanią nie rozczarował, przeciwnie – wszystko sprowadziło się do ostatniego rzutu tego meczu, który należał do Ventury. Gdyby trafił trójkę, doprowadziłby do dogrywki, gdyż przed jego rzutem Czesi wygrywali 70:67. Niestety dla gości, wynik ten utrzymał się do końca meczu, gdyż Ferran Ventura nie trafił. Szkoda pogoni, którą w trzeciej odsłonie wykonali hiszpańscy koszykarze, gdy powrócili do gry runem 10-0. Nie dziwne, że odbywający się w tym samym czasie mecz Francji z Ukrainą (71:56) cieszył się znacznie mniejszym zainteresowaniem.

Wreszcie – ostatnie z dzisiejszych spotkań czeskiego czempionatu. Niestety, Polacy przegrali z Grekami 59:73. Szkoda szczególnie czwartej kwarty, w której nasi młodzi rodacy trochę się posypali, co dobrze wykorzystali Grecy, wygrywając ją 22:11. Mikołaj Witliński (12p/8zb) był najlepszym polskim zawodnikiem.

Poza Polakami i Grekami, o godzinie 20:15 mistrzostwa rozpoczęli Łotysze i Litwini. Ten sąsiedzki pojedynek wygrali ci pierwsi, wynikiem 83:80. To oni zrobili ostatni z licznych zrywów w tym meczu (czwartą kwartę wygrali 27:17) i dzięki temu wygrali. Wygrali pomimo świetnego występu Edvinasa Seskusa (20p/12zb).

 

Wyniki:

Grupa A:

Czechy 70:67 Hiszpania

Polska 59:73 Litwa

Grupa B:

Czarnogóra 62:100 Serbia

Rosja 67:71 Niemcy

Grupa C:

Francja 71:56 Ukraina

Łotwa 83:80 Litwa

Grupa D:

Turcja 85:75 Bułgaria

Chorwacja 86:80 Włochy

 

Najlepsi strzelcy:

Aleksandar Vezenkov (BUL) – 29 pkt

Radovan Kouril (CZE) – 24 pkt

Agusti Sans (ESP) – 24 pkt

 

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

2 komentarze

 1. bargnani napisał(a):

  Ja bym jeszcze zwrócił uwagę na 18pts/8reb/8ast/5stl Hezonji, wg eurohopes nr 3 rocznika 95′, ale swego czasu chłopak zachwycał skautów NBA – bodaj na campie w Treviso. Ma 6’4 i pewnie jeszcze urośnie – drugi po Saricu największy chorwacki talent grał zresztą na Łotwie w MŚ U18 – rocznik 95 z rocznikiem 92 i grał naprawdę nieźle!

  Inna sprawa – nr 1 wg eurohopes Bircen z Turcji zagrał 17/11, a coś co mnie zaciekawiło w skladzie jego ekipy to Deniz Kruszynski urodzony w Londynie… hmm? Polskie nazwisko, urodzony w Anglii, a gra dla Turcji?

 2. kadra u16 napisał(a):

  Co do kadry 95 czyli U16 to na 12 zawodników az 4 to nieporozumienie. Sporo.
  W Polsce jest kilku chłopaków z 95 którzy są godni uwagi tzw samograje. Którzy ta niby agresywną obronę dzisiejszych wygranych czyli Greków by rozniesli w pył , np Szymczak z Sierakowa, Mariański z Bydgoszczy, Czosnowski i Janik z Komorowa, Pstrokoński z Poloni Warszawa.
  Jacy szkoleniowcy taka kadra.
  Na szczęście wkadrze 96 trener Miłoszewski zrobi dobry zespół za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *