Dzienna porcja ciekawostek (30)

Mecz czwarty potwierdził, że te Finały są pasjonujące i pełne emocji. Po raz trzeci rozstrzygnięcie sprowadziło się do ostatniego rzutu. Dzisiaj kolejnego game-winnera na swoje konto dopisał Dirk Nowitzki, który grał dzisiaj z gorączką. Większe zaangażowanie widać było u Jasona Terry’ego i Tysona Chandlera, zaś LeBron James przygasł i ciężar zdobywania punktów spadł dla Wade’a i Bosha, którzy również miewali w tym meczu lepsze i gorsze fragmenty. Dallas tym zwycięstwem wyrównali stan serii, przed meczem piątym również w Teksasie jest 2-2.

Miami Heat 83:86 Dallas Mavericks

Recap | Boxscore

– Na początku zacznę od wiadomości dla Mavs (a raczej dla ich fanów i miłośników statystyk) – Dirk Nowitzki przerwał swoją serię trafień z linii rzutów wolnych w Finałach. Od ich rozpoczęcia trafił 26 osobistych z rzędu, co jest najdłuższą taką serią w jednej serii Finałów od 1992 roku (Clyde Drexler – 28)

– Nowitzki zdobył w całym meczu 21 punktów, w tym 10 w czwartej kwarcie. I choć spudłował w niej 4 z 6 rzutów z gry, to jednak trafił wszystkie 6 rzutów wolnych. W gronie trafionych rzutów znalazł się również game-winner.

– Mavs ‚zamknęli’ ten mecz runem 21-9. Heat po raz kolejny pozwolili na come-back – czy to jest godne mistrza? Był to szósty mecz Mavs w tych play-offs, który wygrali, przegrywając przed rozpoczęciem czwartej kwarty. To najlepszy taki rezultat od 1989 roku (Pistons, wtedy wygrali mistrzostwo).

Jason Terry przebudził się. Szczególnie w czwartej kwarcie pokazał, że jest ‚clutch’, zdobywając 8 punktów bez żadnej straty. Wielka Trójka Miami w ostatniej odsłonie zdobyła RAZEM 9 punktów i 5 strat. LeBron James zdobył tylko 8 punktów w całym meczu (0 w czwartej), po raz pierwszy w karierze (90 spotkań w PO) notując w meczu play-offs mniej niż 10 punktów. Jego drużyny przegrały wszystkie 7 spotkań play-offs, w których LeBron zdobywał maksymalnie 15 punktów. Przeciwnicy porównań LBJ’a do MJ’a mają po dzisiejszym meczu jeszcze jednego asa w rękawie, bowiem Jordan w meczu play-offs nigdy nie zdobył mniej niż 15 punktów.

– Skoro już ‚hejtujemy’ LeBrona – warto spojrzeć na porównanie jego i Dirka w czwartych kwartach tych Finałów. Cóż, Niemiec przewyższa Jamesa i to znacznie, zdobywając we wszystkich czterech 4Q’s tych finałów 44 punkty (12-24 FG, 18-18 FT) przy tylko 9 oczkach LBJ’a (3-12 FG). Miami ma szczęście, że Dwyane Wade raz po raz rozbija obronę rywali.

– Te Finały aspirują do najbardziej zaciętych w historii. Tylko w 1947 i 1948 roku w serii finałowej miały miejsce trzy mecze pod rząd, w których różnica punktowa wynosiła max. 3 punkty.

– Jeżeli stan serii wynosił 2-2, zwycięzca meczu piątego finałów zdobywał mistrzostwo w 73% przypadków

Nagrody dnia

MVP: Dirk

Najlepszy przegrany: Flash (Dwyane Wade)

Najlepszy rezerwowy: Jet (Jason Terry)

Piątka dnia: Jet-Wade-Marion-Dirk-Chandler

Najlepsi

punkty: Wade (32)

zbiórki: Chandler (16)

asysty: James (7)

przechwyty: Chalmers,Terry,Kidd (3)

bloki: Wade (2)

 

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *