Dzienna porcja ciekawostek (29)

A jednak Dirk nie jest bogiem. Dzisiaj popełnił błąd w decydującym momencie, przez co jego Dallas Mavericks przegrali Mecz Trzeci Finałów zaledwie dwoma punktami. Gamewinner, zamiast do Niemca, należał do Chrisa Bosha, a cichym bohaterem meczu został Udonis Haslem. Znowu nie do zatrzymania był Dwyane Wade.

Miami Heat 88:86 Dallas Mavericks (2-1)

Recap | Boxscore

Ten mecz miał tylko 4 zmiany lidera i aż 9 wyników remisowych.

Chris Bosh jest właśnie tym graczem, który dał zwycięstwo Miami. Nie LeBron, nie Wade. To CB1 trafił game-winnera, jednak nie było to nic nadzwyczajnego – takie rzuty Bosh powinien trafiać, a wcześniej tego nie robił. Niemniej jednak Bosh ma powody do dumy, choć nie stałoby się tak, gdyby nie Udonis Haslem. To on postawił zasłonę, która postawiła Bosha przed szansą poprowadzenia Heat do wygranej, mało tego – w ostatniej akcji meczu jego świetna obrona utrudniła Dirkowi Nowitzkiemu zadanie trafienia rzutu na wyrównanie. Niemiec ostatecznie pomylił się w najważniejszym momencie – jego świetny stat-line (34/11/3, 12 ostatnich punktów DAL) w tamtym momencie nie znaczył nic. Jednak trzeba przyznać, że gdyby nie on, to do zaciętej końcówki w ogóle by nie doszło, Heat zamknęliby to znacznie szybciej. Poza Dirkiem próżno było szukać w szeregach gospodarzy gracza, który wspomógłby lidera zespołu. Jason Terry w 4Q spudłował wszystkie 4 rzuty, a Shawn Marion nie oddał w niej ani jednego rzutu, pomimo tego, że rozegrał ją całą poza końcowymi 4 sekundami.

W sumie, Dirk w czwartej kwarcie zdobył 15 punktów, zaś reszta zespołu dołożyła tylko 7.

– Jeszcze jedno odnośnie Nowitzkiego – znowu był bezbłędny na linii rzutów wolnych. Dzisiaj do kosza wpadło wszystkie 9 prób Niemca, a w całych Finałach Nowitzki również ani razu się nie pomylił (24-24). W meczu czwartym Dirk będzie miał szansę pobić rekord najdłuższej serii rzutów wolnych rozpoczętej w Finałach. Póki co, najlepszy rezultat należy do Reggie’go Millera (25 w 2000 roku).

Dwyane Wade (29/11) trafił 8 z 12 oddanych prób z odległości 5 stóp i bliżej od kosza. Flash jest liderem w ilości trafionych prób z takiej odległości w tych PO (79, drugi LBJ 70, trzeci Rose 69).

– Ławka Mavs zdobyła 25 punktów. W tych Finałach jeszcze nigdy nie przekroczyli pułapu 30 punktów, co przecież zdarzało im się wcześniej wielokrotnie. Dallas są 10-12 w tym sezonie, gdy ich rezerwowi mają 29 lub mniej punktów, natomiast przy 30 oczkach lub więcej bilans ten wynosi 60-18.

– Była to druga wygrana Heat w 13 ostatnich meczach w Dallas.

– Odkąd wprowadzono w Finałach format 2-3-2 (1985), gdy po 2 meczach był remis, zwycięzca meczu trzeciego we wszystkich 11 przypadkach wygrywał tytuł.

Nagrody dnia

MVP: Dwyane Wade (MIA)

Najlepszy przegrany: Dirk Nowitzki (DAL)

Najlepszy rezerwowy: Mario Chalmers, Udonis Haslem (MIA)

Piątka: Chalmers, Wade, James, Bosh, Haslem

Najlepsi

punkty: Nowitzki (34)

zbiórki: Chandler,Wade,Nowitzki (11)

asysty: Kidd (10)

przechwyty: James,Miller (2)

bloki: Chandler,Nowitzki (3)

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *