Dzienna porcja ciekawostek (18)

Finały konferencji ruszyły na dobre – dziś swój start miał Finał Zachodu, w którym na prowadzenie wyszli Dallas Mavericks dzięki niesamowitemu Dirkowi Nowitzkiemu, który swoim występem ustanowił kilka rekordów.
* Oklahoma City Thunder 112:121 Dallas Mavericks

Recap | Boxscore

– RiDirkulous!

Dirk Nowitzki zdobył aż 48 punktów, co jest wynikiem tylko o dwa gorszym od jego play-offowego career-high (50 vs. Phoenix, 2006 r, WCF). Był to jego szósty występ w PO z 40 punktami. Spośród grających jeszcze koszykarzy tylko trzech ma więcej takich wystepów – Shaq (12), Kobe (11) i LeBron (9).

– Niemiec trafił wszystkie aż 24 rzuty wolne! Jest to rekord trafień z linii osobistych bez pudła zarówno PO, jak i RS. Wcześniej ten rekord należał do Nique’a Wilkinsa (23), zaś trzeci rezultat ma Paul Pierce (21)

– Licząc rzuty wolne, Dirk oddał dziś 39 rzutów, z czego w koszu wylądowało aż 36! Tylko 15 prób z gry jest drugim najmniejszym wynikiem przy 40-punktowym występie w PO (Terry Porter – 41 pkt, 14 FGA). 80% z gry Nowitzkiego jest najlepszym wynikiem (wyrównanym) w meczu PO przy min. 15 próbach.

– W cieniu Dirka był dziś Kevin Durant, którego dzisiejszy świetny występ jest nieco pomijany, właśnie przez osiągnięcia Niemca. A przecież KD spisał się także bardzo dobrze, notując występ 40/8/5. Był to jego trzeci 40-punktowy występ w tych PO, a w trzech G1’s w tegorocznych play-offach Durant notuje średnio 34,5 PPG.

– Po raz trzeci w historii dwaj zawodnicy z przeciwnych drużyn w meczu otwarcia serii PO zdobywają po 40 punktów. Po raz ostatni miało to miejsce w Finałach 2001, gdy Shaq z Lakers zdobył 44 punkty, a jego rywal z Philadelphii, Allen Iverson, miał ich o cztery więcej, zaś wcześniej, w 1992 roku, Brad Daugherty i Drazen Petrovic zdobyli przeciwko sobie po 40 punktów.

JJ Barea po raz drugi w karierze zanotował 20-punktowy występ w PO. Właśnie on, oczywiście wspólnie z Dirkiem, doprowadzili do pierwszej wygranej Mavs w WCF od 2006 roku, gdy dotarli aż do Finałów.

– Mavs wygrali każdy G1 w tych play-offach. W meczach drugich są póki co 2-0. Od G4 serii z Portland Dallas wygrali siedem spotkań z rzędu.

– Zwycięzcy meczu pierwszego w 78,6% przypadków wygrywają całą serię.

* Dzisiejszej nocy G2 serii Bulls-Heat (2:30). Byki prowadzą 1-0.

Nagrody dnia

Chciałem na początku powiedzieć, że dzisiejsze wybory były wyjątkowo łatwe:

MVP: Dirk Nowitzki (DAL) – 48 pkt, 6 zb, 4 ast, 4 blk, 12-15 FG, 24-24 FT

Najlepszy przegrany: Kevin Durant (OKC) – 40 pkt, 8 zb, 5 ast

Najlepszy rezerwowy: JJ Barea (DAL) – 21 pkt, 8-12 FG, 16 min

Piątka dnia: Barea – Terry – Durant – Nowitzki – Ibaka

Najlepsi

punkty: Nowitzki (48)

zbiórki: Chandler, Durant (8)

asysty: Kidd (11)

przechwyty: Kidd (3)

bloki: Nowitzki (4)

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *