Dzienna porcja ciekawostek (17)

Dziś ostatecznie skończyła się druga runda PO, a jednocześnie zaczęła się faza Finałów Konferencji. Bulls na dobry początek rozbili Heat u siebie, a Thunder w pierwszym G7 w tym roku pokonali Grizzlies. W WCF spotkają się z Mavs.

* Memphis Grizzlies 90:105 Oklahoma City Thunder

Recap | Boxscore

Kevin Durant zdobył 39 punktów – o 21 więcej od drugiego najlepszego strzelca meczu  – w swoim pierwszym G7 w karierze. To najlepszy wynik od 1988 roku, gdy Nique Wilkins zdobył 47 punktów, co jest zresztą najlepszym rezultatem w historii. Hawks Wilkinsa tamten mecz przegrali, natomiast z Thunder i Durantem było odwrotnie. Durantula razem z Russellem Westbrookiem dali OKC przepustkę do WCF, gdzie czekają na nich Mavericks. Durant zanotował świetny występ, szczególnie w porównaniu do G6 (11 pkt).

– Występ Westbrooka zasługuje na oddzielną wzmiankę – 14 punktów, 14 asyst i 10 zbiórek dało razem piąte TD w G7 w historii (ostatni – Pippen 17/11/11 vs. Knicks). Zespoły graczy z takim osiągnięciem w tych meczach są 4-1 – jedyna porażka zdarzyła się Jerry’emu Westowi i Lakers. W ostatnich 20 sezonach tylko pięciu (bez Westbrooka) osiągnęło w meczu PO występ na poziomie 14/10/14. Najwięcej – bo aż trzykrotnie – dokonali tego Rajon Rondo i Jason Kidd. Dwa takie występy mają Magic Johnson i Steve Nash, zaś raz zrobił to sam MJ.

Tylko jeden gracz w historii organizacji Thunder/Sonics zanotował poza Wesstbrookiem TD w meczu play-offs. Gary Payton dokonał tego dwukrotnie.

– Wymęczeni siedmiomeczową serią Thunder spotkają się w WCF z Dallas Mavericks, którzy mają 9-dniową przerwę po sweepie z Lakers. Po raz 12. w historii zdarzyło się, by drużyna po sweepie spotkała się w następnej rundzie z ekipą po 7-meczowej serii. Drużyna bardziej wypoczęta wygrała dziewięć z dwunastu serii.

– Drużyny grające G7 u siebie są w nich 86-21 (58-14 od 1977 r.).

* Miami Heat 82:103 Chicago Bulls

Recap | Boxscore

– Najbardziej produktywnym duetem tego meczu wcale nie był Wade-James (razem 33 pkt i 8 TO, 12-32 FG) lecz Chicagowscy Rose-Deng (razem 49).

– Była to trzecia największa porażka Heat w tym sezonie. Żary oddały dziś zaledwie 68 rzutów, co było spowodowane aż 16 ich stratami.

– Na deskach – Bulls 45-33 Heat (19-6 w ataku). Joakim Noah zebrał 8 piłek w ataku, po raz trzeci w tym sezonie, co jest najlepszym wynikiem w tym sezonie. W sumie, we wszystkich czterech meczach Bulls-Heat w RS i PO w tym sezonie Byki zebrały o 26 piłek więcej w ataku. Dziś te ofensywne zbiórki przełożyły się na aż 31 punktów drugiej szansy dla Bulls, najlepszy wynik rywali Heat w tym sezonie.

– Kluczowym momentem meczu był half-time. Po pierwszej połowie był remis, zaś w drugiej Bulls zdobyli 21 punktów więcej. Poza tym, popełnili w niej tylko jedną stratę (w 1st half – 8).

– LeBron James zdobył tylko 15 punktów, co zdarzyło mu się w PO po raz szósty w karierze. Za każdym razem jego drużyna przegrywała.

Nagrody dnia

MVP: Kevin Durant (OKC) – 39 pkt

Najlepszy przegrany: Chris Bosh (MIA) – 30 pkt, 9 zb

Najlepszy rezerwowy: James Harden (OKC) – 17 pkt

Piątka dnia: Derrick Rose – James Harden – Kevin Durant – Chris Bosh – Joakim Noah

Najlepsi

punkty: Durant (39)

zbiórki: Noah (14)

asysty: Westbrook (14)

przechwyty: Allen, Deng, Harden (4)

bloki: Durant, Collison, Anthony, James

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *