Cudowny comback Grizzlies!

Memphis wróciło z dalekiej podróży odrabiając 16 punktową stratę do Oklahoma City w meczu numer 3 i zapewniając sobie zwycięstwo w dogrywce 101-93. Rozstawieni z numerem 8 Grizzlies prowadzą w serii 2:1 i kolejny mecz grają na własnym parkiecie po tym jak już w pierwszym meczu wyrwali rywalom Home Court Advantage.

Stan I II III IV OT Wynik
Oklahoma City Thunder 1 20 31 25 10 7 93
Memphis Grizzlies 2 22 21 20 23 15 101

Przez pierwsze trzy kwarty zespół Thunder robił wszystko zgodnie ze swoimi założeniami na to spotkanie zagęszczając obronę w pomalowanym i wypracowując czyste pozycje rzutowe w ofensywie. Rozsądnie grał rozgrywający Oklahoma City Russell Westbrook, który już w pierwszej połowie rozdał 8 asyst i nie forsował niepotrzebnych rzutów, co często zdarzało mu się w tych playoffach. Jednak na 7:45 przed końcem czwartej kwarty przy 11 punktowym prowadzeniu gości na boisko powrócił Tony Allen. W tym momencie Kevin Durant miał 22 punkty i gdy zabrzmiał końcowy gwizdek dogrywki najlepszy strzelec NBA dwóch ostatnich sezonów nadal miał na koncie 22 punkty. Allen przejął ten mecz niesamowitą energią w defensywie udowadniając, że jest jednym z najlepszych obwodowych obrońców w lidze. Oklahoma przestała grać swoją ofensywę w głównej mierze za sprawą Westbrooka, który samodzielnie chciał utrzymać swój zespół w grze i oddawał złe rzuty jeden za drugim.

Tymczasem Allen grał świetną lockdown defence na Durancie odcinając go od podań i nie dając mu łatwych fauli gdy ten już miał piłkę w rękach zmuszając go przy tym do trudnych rzutów z odchylenia. W crunch timie lider Thunder miał 0-7 z gry i żadnego rzutu osobistego i spudłował rzut, który mógł dać jego ekipie zwycięstwo na 4 sekundy przed końcem przy stanie 86-86. Dodatkowo świetnie z ławki zagrał O.J. Mayo zdobywając 18 punktów, który dodał Memphis niezbędnej w tym meczu siły na obwodzie, gdy mieli problem ze zdominowaniem pomalowanego.  Zach Randolph dołożył monster double-double 21 punktów i 21 zbiórek mimo sporych problemów w ataku w pierwszej połowie, gdy świetną fizyczną obronę grali Serge Ibaka (6 bloków!) i Kendrick Perkins (13 zbiórek).

Warto też docenić pracę trenera Memphis Lionela Hollinsa, który świetnie wykorzystywał przewagi w metchupach. W końcówce spotkania wystawił Mayo na Westbrooka, gdy na boisku był mniej groźny w ataku Sefolosha i mógł kryć go Conley. Dał pograć także Irańczykowi Haddadiemu, gdy na początku spotkania Thunder grali wysokim składem, dzięki czemu odpoczęli kluczowi podkoszowi i to mogło również mieć znaczenie w dogrywce. Grizzlies stoją teraz przed szansą mając jeszcze dwa mecze w FedExForum w tej serii, aby jako pierwszy zespół w historii rozstawiony z numerem 8 wejść do finału Konferencji Zachodniej.