Wade i Jones rozstrzelali Celtics

Niesamowity Dwyane Wade i jego 38 punktów, a także nowy rekordzista Heat pod względem punktów z ławki rezerwowych w playoff – James Jones (25 punktów) poprowadzili swój zespół do wygranej w meczu nr1. Celtics, grający długimi okresami bez Rajona Rondo, szybko stracili dystans i pomimo licznych prób nie byli w stanie choćby doprowadzić do remisu. Kolejny mecz tej serii już we wtorek.

Nazwa drużyny Stan I II III IV Wynik
Boston Celtics 0 14 22 26 28 90
Miami Heat
1 20 31 25 23 99

Kilka słów o meczu

Jeżeli ktoś miał wątpliwości jaka to będzie seria, to po 5 minutach nie było już pytań – na tablicy 10 punktów i  7 fauli. Po stronie Heat agresywny był Wade, który szybko powiększał swoje konto. Trener Rivers nakazał swoim graczom dodatkowo faulować za każdym razem gdy rywale są w kontrze, aby nie dać im złapać rytmu. Odpowiadać na grę Flasha próbował Rondo jednak spudłował 4 kolejne rzuty i po 2 przewinieniach wylądował na ławce. Zastępujący go Delonte West nie był w stanie utrzymać gości w grze i przewaga po pierwszej kwarcie wzrosła do 6 punktów (14-20).

Po 12 minutach zarysowała się przewaga Heat w pomalowanym (2-12). Szybko dwa razy za 3 punkty trafił James Jones i gospodarze zaczęli odskakiwać. Grając praktycznie całą drugą kwartę bez Rondo goście zaczęli tracić dystans. Ich skuteczność z gry była na poziomie 26%… Jedynie Ray Allen grał na swoim poziomie – pozostali z Big Four mieli w połowie drugiej kwarty 1/10 z gry. Heat zdobyli już wtedy bezpieczną 10 punktową przewagę. Dwyane Wade schodząc do szatni miał 23 punkty (9/11 z gry), a jego drużyna prowadziła 51-36. To właśnie on i Jones (14 punktów, 4/5 za 3 punkty) byli kluczowymi graczami pierwszej połowy.

Drugą połowę Celtics zaczęli w podobnym stylu jak skończyli pierwszą. Błąd 24 sekund i niesamowity rzut gracza  Heat (LeBron James). Rajon Rondo swoją pierwszą asystę zanotował dopiero po 27 minutach gry obu drużyn. To podanie zapoczątkowało serię 12 punktów z rzędu Bostonu. Dodatkowo wzmocnili obronę i gdyby nie słaba skuteczność Pierce’a powinni już w połowie trzeciej kwarty osiągnąć wyrównanie. Cały wysiłek roztrwonili jednak już po chwili gdy niecelne rzuty z dobrych pozycji sprawiły że Heat po punktach Jamesa wrócili do dwucyfrowego prowadzenia. Kolejne błędy obrony – przede wszystkim odpuszczanie strzelców dystansowych i nierówna gra w ataku sprawiły, że przed ostatnią odsłoną goście przegrywali 62-76.

Obrona Heat dawała o sobie znać. Świetnie dysponowany kolejny raz Anthony powodował, że każdy rzut spod kosza był pod dużą presją. Gra się ponownie zaostrzyła. Szybkie dwa faule techniczne Paula Pierce’a sprawiły, że przez ostatnie 7 minut Celtics musieli grać bez swojego lidera. Gdy wydawało się, że mecz jest już rozstrzygnięty kolejne punkty dołożył Ray Allen a tablica pokazała 82-90. To podrażniło jednak znów Wade’a i po jego punktach Heat odzyskali kontrolę by spokojnie przypieczętować pierwszą wygraną w tej serii. Ostateczny wynik: 90-99.

X-Factor

James Jones: 25 punktów (5/7 za 3 punkty, 10/10 za 1 punkt) – w końcu zagrał tak jak oczekują od niego w Miami. Jest fantastycznym strzelcem z dystansu, a wczoraj był tam praktycznie nie do zatrzymania. Obrona Celtics opierała się na blokowaniu dostępu do kosza i odpuszczaniu role players jak Bibby, Chalmers, Miller czy Jones – ten ostatni sprawił, że ciężko za to zapłacili.

Cytaty spotkania

Now we have to try to get amnesia as quickly as possible and try to figure out how we can play better.Eric Spoelstra

We’re going to have to fight for every inch, every game we get. Right now, we won Game 1. We’re supposed to. We’ll go back and focus on winning Game 2. We’re at home, we have home-court advantage. They’re just trying to come in and steal one like they’ve done in the past. So it’s our job to come out with the same mentality in the next one. Dwyane Wade

There’s so many things we need to do to get better. I think everybody in that locker room knows that, just from a small conversation we just had. – Ray Allen

Someone had to step up. I got some good looks. All of our playmakers got me good looks and I was able to knock them down with confidence because these guys trust me in the big moments. – James Jones

Najważniejsza statystyka

Punkty rezerwowych. 29 punktów Heat przeciwko 23 Celtics. O ile dobry występ Westa, Greena czy Davisa nie jest dla nikogo zaskoczeniem – to zaprawieni w boju gracze. O tyle 29 punktów (w tym 25 Jonesa) jest sporym osiągnięciem. Trzeba pamiętać, że rezerwowi Heat byli obiektami ataków za słabą grę przez cały sezon.

Kluczowy moment

Przełom pierwszej i drugiej kwarty gdy Celtics grali bez Rondo. Rozgrywający gości szybko złapał najpierw swój drugi, a potem trzeci faul, a bez niego w grze Bostonu brakuje rytmu. Heat świetnie to wykorzystali osiągając dwucyfrową przewagę, której (z niewielkimi przerwami) nie oddali do końca.

Najlepsi / najgorsi

Najlepszy gracz: Dwyane Wade 38 punktów, 14/21 z gry, 1 zbiórka, 5 astyst, 3 przechwyty, 2 bloki, 2 straty, bilans +8 – nie do zatrzymania w pierwszej połowie, dodatkowo wrzucił wyższy bieg w ostatniej kwarcie

Najgorszy gracz: Paul Pierce 19 punktów, 6/14 z gry, 7 zbiórek, 2 asysty, 1 przechwyt, 4 straty, bilans -7 – słaba skuteczność z gry, dodatkowo pudłował gdy zespół był bliski wyrównania w trzeciej kwarcie. Nie można także zapomnieć o dwóch przewinieniach technicznych i wyrzuceniu z boiska na 7 minut do końca meczu.

Kontuzje / gracze nieaktywni

Celtics: Shaquille O’Neal (poza składem, kontuzja), Sasha Pavlovic (poza składem, decyzja trenera), Avery Bradley (poza składem, decyzja trenera), Carlos Arroyo (decyzja trenera), Troy Murphy (decyzja trenera), Von Wafer (decyzja trenera)

Heat: Udonis Haslem (poza składem, kontuzja), Eric Dampier (poza składem, decyzja trenera), Juwan Howard (decyzja trenera), Jamaal Magloire (decyzja trenera), Eddie House (decyzja trenera)

Ciekawostki

• W serii Celtics – Heat na parkiecie możemy zobaczyć aż 7 aktualnych uczestników Meczu Gwiazd. To najwięcej w jednej serii playoff od 1983 roku.
  • Ubrany w garnitur Shaq O’Neal zagrał łącznie zaledwie 5 minut w ostatnich 32 spotkaniach.
  • Na pomeczowej konferencji Doc Rivers i Dwyane Wade nie szczędzili sobie złośliwości. Trener powiedział, że Heat posługiwali się tanimi chwytami żeby sprowokować jego graczy na co Wade odpowiedział, że te oskarżenia śmiesznie brzmią z ust Riversa.
  • Paul Pierce nie udzielił żadnego wywiadu.
  • Wade miał po pierwsze połowie 23 punkty na swoim koncie, to o 2 więcej niż cała podstawowa piątka Bostonu w tym momencie.

Celtics: Garnett 6 (8zb), Pierce 19 (7zb), O’Neal 9, Allen 25, Rondo 8 (7zb, 7ast, 5str), a także West 10 (5zb), Krstic 0, Green 9, Davis 4

Heat: Bosh 7 (12zb), James 22 (6zb, 5ast), Ilgauskas 0, Bibby 3, Wade 38 (5ast), a także Miller 0, Jones 25, Anthony 2, Chalmers 2