Z-Bo i Grizzlies na fali!

Pojedynki między najlepszymi, a najgorszymi zespołami w pierwszych rundach playoff rzadko kiedy bywają emocjonujące. Tegoroczne pary (Spurs – Grizzlies i Bulls – Pacers) zadają jednak temu kłam. W każdym kolejnym meczu mamy wielkie emocje, a wynik waży się do ostatnich akcji. Nie inaczej było wczoraj w Memphis, gdzie pewni siebie gospodarze urwali już drugie spotkanie zdecydowanym faworytom.

Nazwa drużyny Stan I II III IV Wynik
San Antonio Spurs 1 20 22 24 22 88
Memphis Grizzlies
2 29 23 19 20 91

I Kwarta

Duncan wygrywa rzut sędziowski i Spurs mają pierwsze posiadanie. Szybki faul Gasola i rzuty wolne Tima okazują się być niecelne. Po chwili pierwsze punkty spotkania zalicza Conley. Dopiero po 2min 38sek Spurs udaje się zdobyć kosza. Szybka odpowiedź Conley’a i kilka rzutów wolnych z obu stron dają prowadzenie Grizzlies (4-6). Po chwili Randolph trafia dwukrotnie i Popovich prosi o przerwę.

Po czasie Spurs wzięli się do pracy. Trafili Ginobili i McDyess doprowadzając do remisu (10-10). Następne minuty to wymiana ciosów ze wskazaniem na gospodarzy, którzy po dwóch kolejnych trafienia Battiera odskakują na siedem punktów (18-25). Do końca kwarty punkty zdobyli jeszcze Blair, Gasol i Battier co ostatecznie dało wynik 20-29.

II Kwarta

Początek drugiej kwarty to punkty rezerwowych – Artur, OJ Mayo (za 3 punkty) i Bonner, który zmniejsza dużą już przewagę miejscowych (22-34). Trzeba pochwalić aktywną grę w obronie Grizzlies, którzy są bardzo zdeterminowani by dobrze się pokazać przed własnymi kibicami. Kolejne dwa layupy zalicza Randolph na co odpowiadają Blair i Ginobili, ale Z-Bo szybko kontruje celnym trafieniem i gracze z Memphis prowadzą już pietnastoma punktami (24-41). Spurs się w końcu przebudzili. Zacieśnili obronę nie pozwalając na kolejne punkty po wejściach. Sami zaś punktują za sprawą Parkera i McDyessa. Dobrą serię gości przerywa Tony Allen. Po punktach Hilla znów daje o sobie znać Randolph. A po layupie Conley’a, Popovich nie wytrzymuje i żąda czasu.

Trener Hollins bardzo mocno rotuje składem, aby mieć pewność, że jego podopieczni będą nadążać za lubiącymi grać szybko Spurs. Za sprawą kolejnych trafień Ginobili’ego i Hilla goście ostatecznie odrabiają część strat i na przerwę schodzą przegrywając 42-52.

III Kwarta

Znając trenera Popovicha jego gracze powinni wyjść maksymalnie zmobilizowani na drugą połowę. Po rozpoczęciu trzeciej kwarty widać jednak, że to samo można powiedzieć o zawodnikach Grizzlies. Przez pierwsze 4 minuty trafiają Parker, Duncan i McDyess, na co odpowiadają Young i Conley. Na tablicy utrzymuje się wobec tego cały czas dziesięciopunktowa przewaga gospodarzy (49-59). Po czasie dla gości punktują środkowi (Duncan i Gasol). Swoją zdobycz punktową, kolejnymi czterema oczkami, powiększa także Zach Randolph. Na mini-serię zbierają się Spurs zdobywając kolejne sześć punktów i Hollins zwołuje swoich graczy (59-65).

Chwila odpoczynku pozwala im złapać drugi oddech. Hakiem trafia Darrell Arthur, rzut z wyskoku dokłada zdecydowanie lepiej grający Battier i znów mamy status quo (59-69). Wzmocniona obrona gości sprawia, że do końca kwarty trafia tylko raz Arthur, a wśród nich błyszczą gracze obwodowi – Parker i Hill. Dzięki temu przed czwartą kwartą prowadzenie Grizzlies zmniejsza się do stanu 66-71.

IV Kwarta

Ostatnią odsłonę zaczynamy od akcji 2+1 Arthura.  Dwa pudła Neala, strata i blok na Parkerze, a także kilka fauli z obu stron sprawiają, że przez pierwsze dwie minuty nie zobaczyliśmy więcej zdobywanych koszy. Złą passę przełamuje Bonner z linii rzutów wolnych. Po chwili z dystansu trafia Hill, a kolejne 2 oczka dokłada Duncan i wynik oscyluje wokół remisu (72-74). Miejscowi kibice zaczynają być lekko zaniepokojeni, ale od czego mają swoich graczy podkoszowych! Za chwilę punkty zdobywają Randolph i Gasol co przy akcji 2+1 Ginobili’ego pozwala zachować przewagę. Rzuty wolne z obu stron doprowadzają do czasu dla Grizzlies na 5min 48sek do końca spotkania (77-79).

Po przerwie strata Mayo prowadzi do punktów Spurs i na tablicy mamy remis (80-80). Po chwili ten gracz się jednak rehabilituje trafiając za trzy punkty, a Z-Bo dokłada trzy oczka z wolnych i przewaga gospodarzy ponownie rośnie (82-86) i Popovich bierze czas.

Wolne Ginobili’ego i punkty Parkera rozdzielone rzutem z półdystansu Gasola doprowadzają nas do ostatniej minuty spotkania. Na tablicy jest wynik 86-88 i miejscowi proszą o przerwę. Piłkę dostaje Randolph i stojąc na dystansie próbuje zwodami dostać się bliżej kosza. Przy braku reakcji obrońcy i kończącym się czasie rzuca i trafia za trzy punkty. To jego pierwsze tego typu trafienie w playoff – trudno wyobrazić sobie o lepszy moment.

Przy wyniki 86-91 czas biorą Spurs. Wchodzącego pod kosz Manu fauluje Gasol i Argentyńczyk dwukrotnie trafia. W kolejnej akcji piłkę znów dostaje Randolph. Spurs nie faulują i Z-Bo pudłuje. 6 sekund do końca i Spurs mają piłkę. Nie biorą jednak czasu i piłka trafia do Ginobili’ego. Ten jednak zostaje szybko podwojony i nie udaje mu się choćby oddać rzutu co kończy spotkanie. Grizzlies wygrywają po raz drugi i stają się jedną z większych sensacji pierwszej rundy!

Cytaty spotkania

The fans were incredible. The sound was just wild. I just think it pushed our guys over the top. When Z-Bo made that 3-pointer, everybody around me was having a heart attack. … I think this was the best atmosphere at a Grizzly game that I’ve ever been at. Just right from the beginning when the game started, there wasn’t one seat that didn’t’ seem to have a white towel, standing up and shaking that towel. – właściciel Memphis Grizzlies Mike Heisley

That was my fault. I wasn’t quick enough to get (the timeout). (Ginobili) got out of there so quick. I should’ve been all over the referee to get the timeout. That was my fault – not George’s. –  Gregg Popovich

I think there was a collective holding of the breath at the Forum when that shot was in the air, and it went through. It was one of those moments where it’s like: 'No, no, no, no, no, yes. Yes.’ – Shane Battier o rzucie Zacha Randolpha

Najważniejsza statystyka

Rzuty za trzy punkty. Szczególnie dla Spurs – najlepszego zespołu pod względem skuteczności z dystansu w sezonie zasadniczym – wczorajsze 2/15 (13,3%) jest prawdziwą tragedią. Gdy San Antonio jest w stanie wchodzić pod kosz i odgrywać na dystans do strzelców jak Bonner, Neal, Hill czy Ginobili są praktycznie nie do zatrzymania. Wczoraj ta broń nie funkcjonowała i tych punktów zabrakło.

Kluczowy moment

Ostatnia minuta spotkania i akcja przewidziana dla Marca Gasola. Conley jednak nie może dostarczyć mu piłki i zamiast do niego oddaje do Randolpha. Ten nie może zmylić obrońcy więc rzuca za trzy punkty i… trafia. Przy prowadzeniu 91-86 na 41 sekund do końca Grizzlies oddychają z ulgą, a mający problemy z grą w ostatnich minutach Spurs po raz kolejny zawodzą.

Najlepsi / najgorsi

Najlepszy gracz: Zach Randolph – 25 punktów (8/21 z gry, 1/1 za 3 punkty), 5 zbiórek, 3 asysty, 2 przechwyty, 2 straty w 40 minut gry i przede wszystkim kluczowy rzut z dystansu.

Najgorszy gracz: Richard Jefferson – 4 punkty (1/4 z gry, 0/2 za 3 punkty), 5 zbiórek, 1 przechwyt, 1 blok, 1 strata w 36 minut gry. Zupełnie niewidoczny. Rich został sprowadzony do Spurs, aby być czynnikiem w ataku. Wczoraj przeszedł zupełnie obok spotkania.

Kontuzje / gracze nieaktywni

Grizzlies: Smith (decyzja trenera), Haddadi (decyzja trenera), Powe (decyzja trenera)

Spurs: Novak (decyzja trenera), Splitter (decyzja trenera), Green (decyzja trenera)

Antonio McDyess (Spurs) nie dokończył spotkania po tym jak został uderzony przez Duncana ręką w twarz. Do szatni schodził nie mając czucia w lewej ręce (szyja została mocno wygięta), ale prześwietlenie nie wykazało niczego poważnego i jego status przed kolejnym meczem to day-to-day.

Ciekawostki

• Spurs nigdy w swojej historii nie wygrali serii playoff, w której mieli przewagę parkietu i przegrali 2 z 3 pierwszych spotkań…

Spurs: Duncan 13 (11zb, 6ast, 5bl), Jefferson 4 (5zb), McDyess 8 (10zb), Parker 16 (5zb, 5ast, 6str), Ginobili 23 (5ast), a także Bonner 5 (5zb), Hill 11 (5zb), Neal 4, Blair 4

Grizzlies: Randolph 25 (5zb), Young 5, Gasol 17 (9zb), Allen 2, Conley 14 (6zb, 8ast), a także Battier 9, Arthur 9 (6zb), Vasquez 0, Mayo 10