KG dał Celtom prowadzenie 2-0

W obliczu braku Chauncey’a Billupsa i problemów z plecami Amar’e Stoudemire, Carmelo Anthony musiał stanąć na wysokości zadania. Zdecydowanie mu się to udało – zaliczył 42 punkty, 17 zbiórek i 6 asyst, ale przy braku wsparcia kolegów i błędzie Jeffriesa w ostatniej akcji jego Knicks ponieśli drugą bolesną porażkę w Bostonie.

Nazwa drużyny Stan I II III IV Wynik
New York Knicks 0 21 24 22 26 93
Boston Celtics 2 23 21 30 22 96

I Kwarta

O’Neal wygrywa rzut sędziowski i zaczynamy. Dwa szybkie złe zagrania Celtics. Najpierw strata Rondo, a potem faul Allena – na szczęście dla nich Fields pudłuje oba rzuty wolne. Po kolejnych pudłach (w tym bloku O’Neala na Stoudemire) pierwsze punkty zdobywa Rondo trafiając 1/2 z linii. Od razu widać, że seria będzie koncentrować się na obronie – po ponad 4 minutach na tablicy mamy wynik 4-5. Co ciekawe wszystkie punkty dla miejscowych zdobył Rajon Rondo. W końcu gra się ożywiła. Kolejno punktują Turiaf, Allen, Rondo, Anthony i Rondo. Rozgrywający Celtics jest wyraźnie pobudzony i nic nie robi sobie z próbującego go pilnować Toney’a Douglasa. Knicks mają zdecydowanie utrudnione zadanie – ponieważ nie gra Chauncey Billups, a z nim Rajon nie miałby tak łatwo. Z drugiej strony aktywny jest Carmelo Anthony – skrzydłowy chce udowodnić, że może być liderem Knicks. Filozofia gry Bostonu jest prosta – dobra obrona i kontra, w której pędzi na kosz Rondo. Po jednej z takich akcji na niespełna 5 minut do końca gospodarze prowadzą 16-11 i D’Antoni bierze czas.

Po przerwie obraz gry się nie zmienia. Walker nie trafia wsadu, Pierce zbiera i szybko podaje do Rondo, a ten zdobywa 2 punkty. Gdyby jego koledzy mieli większą skuteczność, to już po pierwszej kwarcie Celtics mieliby 10+ przewagę.  Przy około 3 minutach do końca punktują rywalizujący pod koszem Jeffries i Garnett, a po faulu Anthony’ego Rivers zarządza przerwę.

Na boisku mamy już prawie samych rezerwowych. Pozostali jedynie Allen oraz Anthony i to oni punktują. Do końca kwarty All Star Knicks zdobywa jeszcze 6 punktów (2 x 2+1), Carter dorzuca 2 punkty z półdystansu i po pierwszej kwarcie mamy wynik 21-23.

II Kwarta

Drugą kwartę zaczyna pudło Stoudemire i faul Jeffriesa na Greenie. Skrzydłowy Knicks nadrabia jednak straty punktami po asyście Billa Walkera. Walker prezentuje się bardzo dobrze jak do tej pory, jest przede wszystkim aktywny na deskach i chce się pokazać przeciwko dawnym kolegom. Przy 10 minutach na zegarze za 3 punkty trafia Shawne Williams i Knicks wychodzą na prowadzenie (26-24). Do gry włącza się więc znów Rondo – dwa rzuty wolne doprowadzają do remisu. Brak zastawienia Walkera powoduje jednak ofensywną zbiórkę i faul na nim, a w konsekwencji 2 łatwe punkty z linii. Kolejne minuty to wymiana ciosów i w okolicach połowy drugiej odsłony D’Antoni prosi o przerwę (35-34).

Po czasie KG blokuje Amar’e, ale ten szybko odgryza się dobijając rzut Anthony’ego i Knicks prowadzą już 3 punktami (37-34). Kolejne 4 oczka zdobywają jednak C’s po dwóch layupach Pierce’a i Rondo. Po serii trzech pudeł spod samego kosza (po ofensywnch zbiórkach) i faulu Douglasa, Knicks biorą 20 sekundowy czas. Na 2 minuty do końca ponowie włącza się Melo. Zalicza wsad i rzut przez ręce, na co odpowiadają Davis i Pierce. Po punktach Jeffriesa i wolnych Allena i Williamsa pierwsza połowa kończy się prowadzeniem gości 45-44.

III Kwarta

Na drugą połowę nie wychodzi Amar’e Stoudemire mający problemy z plecami. Anthony zaczyna z dużym animuszem trafiając za 3 punkty. Celtics nie pozostają jednak dłużni – również z dystansu trafia największy specjalista ligi – Ray Allen. Po chwili kolejne 2 punkty do swojego konta dopisuje niezwykle aktywny Rondo, a po 1/2 z linii Williamsa i punktach Ray’a gospodarze doprowadzają do remisu (51-51). Złe zagrania Knicks (strata Fieldsa i dwa niecelne rzuty za 3 punkty) powodują, że Celtowie za sprawą Pierce’a wychodzą na pięciopunktowe prowadzenie (51-56) i trener gości prosi o czas.

Ustawiona akcja daje Douglasowi trzy punkty, ale momentalnie odpowiada tym samym Allen. Kolejną akcję 2+1 zalicza Anthony (niepełną, bo nie trafił wolnego). Szybko to jednak nadrabia rzutem z dystansu i przy 5 minutach do końca znów mamy remis (59-59). Na serię punktową znów zebrali się gospodarze. Trafia Pierce, Allen (za 3) i Rondo, na co odpowiada jedynie Douglas z linii rzutów wolnych i przy prowadzeniu 67-61 Doc Rivers zarządza przerwę.

Po wznowieniu i 2/2 z wolnych Anthony’ego trzy oczka dorzuca Jeff Green. Dwie kolejne udane akcje z około 16 stóp zalicza The Truth, ale to do Melo należą ostatnie słowa w tej kwarcie. Skrzydłowy trafia z półdystansu i dorzuca kolejne 2 punkty z wolnych by trzecią kwartę zakończyć wynikiem 67-74.

IV Kwarta

Czwarta kwarta rozpoczęła się od pudła Paula Pierce’a. Szybko straty postanowił odrabiać Carmelo Anthony zdobywając 7 punktów (2+1, 2 wolne, layup).  Dlatego też przy 10 minutach do końca meczu na tablicy widniał wynik 74-76. Kolejne 90 sekund upłynęło pod znakiem niecelnych rzutów i fauli. Dopiero przy 8min 34sek na zegarze trafił Turiaf i mieliśmy znów remis (76-76). Na prowadzenie Knicks wyprowadził Anthony, ale szybko 2 wejścia pod kosz wykończył Rondo i Celtics wyszli na prowadzenie. Goście z Nowego Jorku są znani ze skuteczności z dystansu i to udowodnili trafiając dwa razy (Douglas i Mason) na przestrzeni kolejnych 60 sekund. Miejscowi odpowiedzieli jednak punktami Rondo i Garnetta więc D’Antoni poprosił o czas.

Po przerwie Jeffries zdobył punkty po podaniu Anthony’ego i rozpoczęła się nerwowa końcówka. Przez kolejne 2 minuty utrzymywał się wynik bliski remisu, aż Melo trafił za 3 punkty przy 2min 36sek do końca i wyprowadził Knicks na prowadzenie (91-88). Po czasie Riversa, Pierce wymusił faul i trafił dwa razy z linii, a niecelny rzut z dystansu Walkera i strata Douglasa dały gospodarzom prowadzenie na minutę do końca (91-92).

Ostatnie 30 sekund to wielkie emocje. Mason spudłował layoup, ale Jeffries zdobył punkty z ponownienia. 19 sekund do końca i koszykarskie szachy. Czas Celtics i wprowadzenie Westa dało możliwość zobaczenia planów gospodarzy więc D’Antoni także poprosił o przerwę aby dopasować swoją taktykę. Przy 13 sekundach na zegarze Kevin Garnett trafił trudny rzut spod kosza i Celtowie znów prowadzili. Po czasie Knicks na boisko powrócił Davis. Piłka w ostatniej akcji miała być w rękach Melo, ale ten został szybko podwojony i podał do Jeffriesa. Ten zamiast rzucać spróbował jeszcze podawać i KG wyrwał mu piłkę. NY musieli faulować – padło na Westa, który trafił 2 razy. Rzut z końcową syreną Walkera okazał się niecelny i Boston wygrał mecz nr 2: 96-93.

Cytaty spotkania

We won the game. That’s all we got out of that. They had no Stoudemire, no [Chauncey] Billups … They played hard. We were lucky to win.- Doc Rivers

The Celtics didn’t do anything special, they won two games on their home court. Now it’s our turn to do the same thing. – Carmelo Anthony

Going down the stretch, just looking at it, I probably have never been more proud of a team and how they battled the circumstances, how hard they played and how tough they played. [We were] mentally tough and gave ourselves a chance to win. We just didn’t quite do it. – Mike D’Antoni

Najważniejsza statystyka

Zbiórki oraz skuteczność z gry. Knicks wygrali zbiórki 53-37, w tym zanotowali aż 20 zbiórek w ataku. Nadrobili tym tragiczną skuteczność zespołu (32/90 z gry) – 35,6% przy 39/83 – 47% Celtics.

Kluczowy moment

Ostatnie 19 sekund. Rzut półhakiem Garnetta i decyzja Riversa o podwojeniu Anthony’ego. Ten oddał do Jeffriesa co zaowocowało stratą i ostatecznie przegraną. Dodatkowo uraz Stoudemire. Ze STATem na boisku Celtom nie byłoby tak łatwo obronić ostatnią akcję.

Najlepsi / najgorsi

Najlepszy gracz: Carmelo Anthony: 42 punkty (14/30 z gry, 4/8 za 3pkt), 17 zbiórek (5 w ataku), 6 asyst, 2 bloki, 1 blok – bilans +/- : -5 w 44 minuty gry. Praktycznie nie do zatrzymania. Na jego ocenę negatywnie wpływa jedynie fakt, że nie dał Knicks wygranej.

Najgorszy gracz: Toney Douglas: 14 punktów (5/16 z gry, 2/6 za 3pkt), 7 zbiórek, 2 astysty, 2 przechwyty, 1 strata +/-: -4 w 34 minuty gry. Douglas miał dużą szansę pokazać się pod nieobecność Billupsa. Dodatkowo przy urazie Stoudemire, mógł być drugą opcją ataku. Nie wykorzystał tej szansy, a dodatkowo był bezlitośnie ogrywany przez Rajona Rondo.

Kontuzje / gracze nieaktywni

Knicks: Shelden Williams (decyzja trenera), Derrick Brown (decyzja trenera), Chauncey Billups (naciągnięte wiązadło w kolanie)

Celtics: Troy Murphy (decyzja trenera), Sasha Pavlovic (decyzja trenera), Von Wafer (decyzja trenera)

Filmowe podsumowanie spotkania

Ciekawostki

  • Ronan Tynan zaśpiewał przedmeczowy hymn. Tynan jest znany z tego rodzaju występów poprzedzających mecze New York Yankees.
  • Spike Lee (ubrany jak zwykle w koszulkę Knicks) został wygwizdany przez kibiców gdy przez moment pojawił się na dużym ekranie w hali.

Boxscore

Knicks: Anthony 42 (17zb, 6ast), Stoudemire 4 (5zb), Turiaf 6, Douglas 14 (7zb), Fields 4, a także Carter 2, Mason 3, Jeffries 10 (6zb), Williams 6, Walker 2 (8zb)

Celtics: Garnett 12 (10zb, 6ast), Pierce 20 (5zb), J. O’Neal 2, Allen 18, Rondo 30 (7ast), a także West 4, Krstic 0, Green 6, Davis 4 (6zb)

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *