Liczby i nagrody dnia – 10 marca

A dziś o porażce Suns mimo wyrównania zbiórkowego career-highu przez Marcina Gortata, a także o kolejnej porażce Knicks z Mavs.

18

Tyle piłek zebrał w meczu z Nuggets nasz jedynak w NBA, Marcin Gortat, czym wyrównał swój najlepszy wynik w karierze. Dorzucił do tego 14 punktów, 4 asysty, 3 przechwyty i 2 bloki, jednak Suns nie zdołali wygrać tego meczu. Przegrali dość dużą różnicą, bo aż 19-punktową (116:97). Co ciekawe, Słońca w tym meczu ani razu nie objęły prowadzenia.

W dzisiejszym meczu tylko czterech graczy Suns miało double-digits, w dodatku to Gortat był najlepszym punktującym. 13 punktów dodał Jared Dudley, a po dwanaście oczek uzbierali Grant Hill i Hakim Warrick.

Nie popisali się zaś Steve Nash i Vince Carter. Kanadyjczyk zdobył po 7 punktów i asyst, jednak aż sześć razy stracił piłkę. Z kolei Carter 6 punktów, jednak spudłował 9 z 11 rzutów, w tym wszystkie 5 trójek.

George Karl ostatni raz w Phoenix wygrał ponad 13 lat temu, jeszcze jako trener Supersonics. Z kolei Nuggets wygrali po raz pierwszy spośród 13 ostatnich spotkań w US Airways Center. Tę wygraną zawdzięczają Ty Lawsonowi (20 pkt, 11 zb, 4 stk) i Nene’mu (22 pkt, 7 zb, 3 stl, 26 min, 9-12 FG). 16 punktów dodał Wilson Chandler, jeden z pozyskanych graczy w wymianie z Knicks, po której Nuggets wygrali 6 z 8 spotkań. Chris Andersen był dziś perfekcyjny, jeśli chodzi o rzuty – trafił wszystkie sześć, zdobył 12 punktów i 4 zbiórki w 17 minut. Tyle samo punktów i zbiórek zdobył JR Smith, jednak on nie był już tak skuteczny (4-13 FG).

Ciekawostka: Każdy z 23 graczy, którzy wyszli dziś w tym meczu na parkiet, zdobył punkty. Jedynym, który nie dostąpił tego zaszczytu, był Melvin Ely z Nuggets.

17

Knicks przegrali 17 z 19 ostatnich spotkań z Mavs, w tym 10 z 11 w Dallas. W dzisiejszym meczu również okazali się gorsi od Buntowników, przegrywając 127:109, mimo 36 punktów i 7 zbiórek Amare Stoudemire’a. Poza nim jeszcze czterech graczy z Nowego Jorku zanotowało podwójne zdobycze. Przede wszystkim mówię tu o Landrym Fieldsie, który zdobył 19 punktów, 6 asyst i 4 przechwyty, a Carmelo Anthony (5-15 FG) i Toney Douglas (8 ast) zdobyli po 18 oczek. W dodatku Melo zebrał jeszcze 10 piłek. 14 punktów z ławki dodał Shawne Williams. Pozostali gracze Knicks zdobyli tylko 4 punkty! Nie dziwi więc fakt, że Knicks ostatecznie ulegli Mavericks, spośród których aż trzech zawodników zdobyło min. 20 punktów! Mowa tu o Dirku Nowitzkim (23 pkt, 9 zb), Jasonie Terrym (21 pkt) i Shawnie Marionie (22 pkt, 8 zb), który zastąpił dziś w pierwszej piątce Peję Stojakovica. Rodrigue Beaubois zdobył 14 punktów i 6 asyst. Solidnie spisali się środkowi – Brendan Haywood (12 pkt, 9 zb) i Tyson Chandler (9 pkt, 8 zb, 3 blk, 17 min). byli bliscy skompletowania double-double. Ten drugi zanotowałby lepszy występ, gdyby nie miał problemów z faulami (5 fauli).

Mavericks pokazali, że potrafią grać bardzo dobrą ofensywę – zdobyli season-highs, jeśli chodzi o liczbę punktów w jednej kwarcie (41 w drugiej kwarcie, wtedy 17-29 FG ), połowie (72) i w całym meczu (127). Trafiali ze skutecznością 51.1% z gry, jednak zmierzyli się dziś z niezbyt wymagającą defensywą (obrona Knicks nigdy nie będzie wymagająca, dopóki ten zespół trenuje Mike D’Antoni)

Ciekawostka: Mavs kontynuują serię spotkań, w których trafiają min. 6 trójek. Seria ta wynosi już 35 spotkań.

Ciekawostka druga: Wspominałem wcześniej o tym, że Nuggets po wymianie z Knicks są 6-2. Knicks zaś po tej wymianie są 6-4.

Nagrody dnia

MVP: Nene Hilario – 22 pkt, 7 zb, 26 min, Ty Lawson (obaj DEN) – 20 pkt, 11 ast, 4 stl

Drugie miejsce: Shawn Marion (DAL) – 22 pkt, 8 zb, 10-15 FG

honorable mention: Dwyane Wade, LeBron James, Chris Bosh

Najlepszy występ w przegranym meczu: Amare Stoudemire – 36 pkt, 7 zb, Landry Fields (obaj NYK) – 19 pkt, 6 zb, 4 stl, 6-9 FG

Drugie miejsce: Marcin Gortat (PHX) – 14 pkt, 18 zb

Rookie of the Day: Landry Fields (NYK) – 19 pkt, 6 zb, 4 stl

Sixth Man of the Day: Marcin Gortat (PHX) – 14 pkt, 18 zb

Drugie miejsce: Jason Terry (DAL) – 21 pkt

Piątka dnia: Marcin Gortat (Nene) – Amare Stoudemire – Shawn Marion (LeBron) – Landry Fields (Wade) – Ty Lawson

Najlepsi

Najlepszy punktujący: Amare Stoudemire (36 pkt)

Najlepszy zbierający: Marcin Gortat (18 zb)

Najlepszy asystujący: Ty Lawson (11 ast)

Najlepszy przechwytujący: Landry Fields, Dwyane Wade, Ty Lawson (4 stl)

Najlepszy blokujący: Tyson Chandler (3 blk)

Najwięcej trafionych rzutów z gry na stuprocentowej skuteczności: Chris Andersen (6-6 FG, jedyny gracz, który trafił dziś wszystkie rzuty)