Prezentacja All Stars (East 10/12) – Joe Johnson

Joe Johnson po podpisaniu przedłużenia kontraktu z Hawks za gigantyczne pieniądze często był krytykowany. Dodatkowo na początku sezonu przytrafiła mu się kontuzja i długo pauzował. Gdy jednak wrócił do pełni sprawności (po rekordowo szybkiej rehabilitacji) to pokazał dlaczego już 5. raz został wybrany do Meczu Gwiazd.

Imię i Nazwisko: Joe Marcus Johnson

Data urodzenia: 29 czerwca 1981

Miejsce urodzenia: Little Rock (AR)

Wzrost: 6-7 (201 cm)

Waga: 240 lbs (109 kg)

Draft: 1. runda 10. numer (przez Boston Celtics)

Występy w meczu gwiazd: 4 (1 w pierwszej piątce)

Statystyki w tym sezonie

Punkty Zbiórki Asysty Bloki Przechwyty Minuty
19,6 4,2 5,4 0,1 0,6 36,1

Joe Johnson był na celowniku wielu renomowanych uczelni takich jak Duke czy U-Conn, ale zdecydował się na rodzinny University of Arkansas. Gra dla miejscowych Razorbacks była jego marzeniem od czasu gdy wybrał koszykówkę jako to co chce robić w życiu. Grając w pierwszym sezonie dla Razorbacks liderował w dwóch kategoriach – zdobytych punktów 16,0/mecz i zbiórek 5,7/mecz. Żaden pierwszoroczniak nie dokonał tego w historii tej uczelni.

Po rozegraniu dwóch lat w Arkansas Joe zdecydował się na wzięcie udziału w drafcie 2001. Z numerem 10-tym w pierwszej rundzie wybrali go Boston Celtics. Debiutancki sezon nie był zbyt udany dla Johnsona – średnio 6,3 pkt/mecz, ale pomógł Celtom na pierwszy od 5-ciu lat awans do playoff. W połowie tych rozgrywek Joe trafił do Phenix Suns (razem z Randym Brownem i Miltem Palacio w zamian za wybór w pierszej rundzie draftu, Rodney’a Rogersa i Tony’ego Delka). Przez 3,5 roku w Phoenix rozwinął się jego talent strzelecki. Dał się poznać przede wszystkim jako świetny strzelec dystansowy i notował średnio 15,2 pkt/mecz.

W 2005 roku Johnson był jednym z najbardziej ekscytujących wolnych graczy na rynku. Szybko dał do zrozumienia, że zamierza odejść z Suns. Odrzucił ich pierwszą ofertę – tłumacząc że jest poniżej jego oczekiwań i prosił, aby nie wyrównywali 70 mln $ oferty z Hawks. Ostatecznie trafił do Jastrzębi na zasadzie sign-and-trade w zamian za Borisa Diawa i dwa wybory w pierwszej rundzie draftu.

Pierwszy sezon w Atlancie dał Joe liderowanie w pięciu kategoriach zespołu – zdobytych punktach (20,2/mecz), asystach (6,5/mecz), przechwytach (1,26/mecz), celnych rzutach za 3pkt (126) i minutach spędzonych na boisku (40,1/mecz).

W sezonie 2006/2007 Johnson notował już średnio 25,0 punktu, 4,4 asysty i 4,2 zbiórki na mecz. To sprawiło, że gdy zwolniło się miejsce w Meczu Gwiazd po urazie Jasona Kidda to komisarz David Stern wybrał właśnie naszego bohatera na jego zastępcę. Od tego czasu jeszcze 4 razy zdarzyło mu się dostąpić tego zaszczytu, raz głosami fanów zajmując miejsce w pierwszej piątce.

Ciekawostki:

  • Rekord kariery w ilości zdobytych punktów Johnsona to 42 rzucone przeciwko Golden State Warriors (7 marca 2006).
  • Najwięcej asyst – 17 – zaliczył w porażce z Bucks (13 marca 2006).
  • Pierwsze w karierze triple-double (15 punktów, 10 zbiórek, 11 asyst) zanotował przeciwko Bobcats (1 lutego 2006).
  • W 2005 roku (grając w Suns) doznał kontuzji pęknięcia oczodołu podczas wsadu. Do końca sezonu grał w ochronnej masce.

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *