Prezentacja All-Stars (West 6/12) – Dirk Nowitzki

#41 Dirk Nowitzki – silny skrzydłowy

Wzrost: 213 cm

Waga: 111 kg

Wiek: 32 lata

Klub: Dallas Mavericks (2. miejsce na Zachodzie)

Rozgrywa swój 13. sezon, po raz 10. wybrany do ASG

Statystyki:

średnie (na mecz):

punktów: 22.7

zbiórek: 6.6

asyst: 2.6

przechwytów: 0.6

bloków: 0.8

% skuteczności z gry: 52.6

% skuteczności za trzy: 42.6

% skuteczności rzutów wolnych: 88.3

minut: 34.3

double-doubles: 9

Najlepszy występ:

przeciwko Pistons (23 listopada 2010r.) – 42 punktów, 12 zbiórek

Liczba występów:

+10 punktów – 45

+20 punktów – 31

+30 punktów – 8

+40 punktów – 1

+10 zbiórek – 9

+3 bloki – 4

Ciekawostki:

– Dallas są 9-0, kiedy Nowitzki notuje double-double

– W meczu z Knicks (2 lutego) Dirk zanotował swój 22.000 punkt w karierze. Został 24. graczem, który tego dokonał. Niedługo wyprzedzi bedącego na 23. miejscu Clyde’a Drexlera

– Do Meczu Gwiazd został wybrany po raz 10. z rzędu. Dziesięć występów w meczu gwiazd to najlepszy wynik spośród graczy Mavs.

– Nowitzki trafiał 54.5% z gry przed 9-meczową absencją z powodu kontuzji. Był wtedy murowanym kandydatem do MVP. Doznał jednak kontuzji. Mavs pod jego nieobecność przegrali 7 z 9 spotkań.

– Dirk już dziesięć razy w swojej karierze miał występy, w których oddając min. 10 rzutów z gry miał skuteczność min. 80%. Cztery z nich miały miejsce w tym sezonie.

– Na początku grudnia Nowitzki został uhonorowany nagrodą Gracza Tygodnia. To wyróżnienie otrzymał po raz 16. w karierze.

– W meczu z Pistons (23 listopada) Nowitzki zdobył 42 punkty, co jest najlepszym wynikiem gracza Mavs przeciwko Pistons. Niemiec tego rekordu nie dzierży jednak sam, bowiem wcześniej dokonał tego Michael Finley. W owym meczu z Pistons Mavs zdobyli 88 punktów. To był trzeci raz w historii organizacji Mavs, kiedy jeden gracz zdobywa min. 40 punktów, a cała drużyna mniej niż 90.

– Warto też wspomnieć o serii z poprzednich sezonów. Między 29 marca 2010 r. a 29 października 2010r. Nowitzki trafił wszystkie 82 rzuty wolne. To trzecia co do długości taka seria w historii NBA.

– Nowitzki przed rozpoczęciem sezonu już był liderem Mavs (wszechczasów) w: punktach, zbiórkach, trafionych rzutach z gry, trafionych trójkach i rzutach wolnych, procencie rzutów wolnych, meczach w których wychodził w pierwszej piątce, meczach w ogóle i rozegranych minutach. Dirk jest jednym z dwóch aktywnych graczy, którzy są liderami swoich organizacji w rozegranych meczach (inny to G. Wallace z Bobcats).

To, że Dirk Nowitzki na Mecz Gwiazd zasługuje, jest oczywiste. Pytanie tylko, czy nie zasłużył na bycie w nim starterem? Jego możnaby powiedzieć bezpośrednim rywalem był Carmelo Anthony i według mnie to Niemiec powinien wybiec w LA w pierwszej piątce. Ale cóż, to kibice głosowali. Jedno jest pewne – ktoś, kto jest liderem drugiej drużyny silnego Zachodu musi pojawić się na Meczu Gwiazd.

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *