Prezentacja All Stars – Amar’e Stoudemire (East 4/12)

Wszyscy ci którzy myśleli, że po przejściu do Nowego Jorku Amar’e Stoudemire będzie tęsknił za Stevem Nashem muszą się ugryźć w język. Amar’e wyraźnie odżył grając dla Knicks i szczególnie początek tego sezonu był w jego wykonaniu bardzo imponujący.

Amare Stoudemire

Amare Stoudemire. Fot. AP Photo/Kathy Kmonicek

Imię i Nazwisko: Amar’e Carsares Stoudemire

Data urodzenia: 16 listopada 1982

Miejsce urodzenia: Lake Wells (FL)

Wzrost: 6-10 (208 cm)

Waga: 240 lbs (108 kg)

Draft: 1. runda 9. numer przez Phoenix Suns

Występy w meczu gwiazd: 5 (2 w pierwszej piątce)

Statystyki w tym sezonie

Punkty Zbiórki Asysty Bloki Przechwyty Minuty
26,1 8,6 2,7 2,2 1,0 36,8

Dzieciństwo Amar’e było niezwykle trudne. Jego ojciec zmarł na zawał serca gdy miał 12 lat, a jego matka co rusz lądowała w więzieniu. Stoudemire 6 razy zmieniał szkoły i musiał przenosić się z miejsca na miejsce. W jednym z wywiadów powiedział, że w tym trudnym okresie najbardziej pomógł mu Bóg i … Tupac Shakur, a dokładniej jego muzyka.

Grać w koszykówkę zaczął dopiero gdy miał 14 lat. W szybkim czasie jego talent został dostrzeżony (był m.in. MVP turnieju Nike Summer League) i zdecydował się na Uniwersytet w Memphis. Chęć poprawy sytuacji swojej i rodziny sprawiła jednak, że Amar’e nie pojawił się w szkolnych ławach. Zamiast tego zgłosił się do draftu i został wybrany z 9tym numerem przez Phoenix Suns.

W krótkim czasie dał się poznać jako niezwykle utalentowany gracz. Został wybrany Rookie of the Year (wyprzedził m.in. Yao Minga i Carona Butlera). Pełnię jego talentu miejscowi kibice mogli zobaczyć dopiero gdy z Suns odszedł Stephon Marbury, a na jego miejsce trafił Steve Nash. Jeden z najlepszych rozgrywających w historii ligi wydobył wszystko co najlepsze ze Stoudemirego. Wykorzystywał jego dynamikę, a Amar’e zaczął rozwijać swój rzut z półdystansu.

Tego lata skrzydłowy zmienił adres na Nowy Jork. Wbrew wątpliwościom Amar’e rewelacyjnie współpracuje z nowym rozgrywającym – Raymondem Feltonem i osiąga statystyki na poziomie najlepszych graczy w lidze. Jego popularność też poszła w górę – NY to w końcu jedno z największych miast w USA, a spragnieni sukcesów kibice cieszą się na każdą myśl o grze STATa w MSG.

Ciekawostka:

Imię Stoudemirego było od początku jego kariery pisane w dwojaki sposób – jako Amare lub Amaré. Obie te formy były jednak niepoprawne i po interwencji zawodnika zostały zmienione w dokumentach na jedyną poprawną formę – Amar’e.

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *