Być jak Shaquille O’Neal…

… i w wieku 38 lat zdobyć 23 pkt. w meczu NBA – bezcenne. Minionej nocy Boston Celtics pokonali u siebie Charlotte Bobcats 99:94, a najlepszym strzelcem spotkania został właśnie Big Fella.

Celtics (30-9) odnieśli już czwarte zwycięstwo z rzędu przeciwko Bobcats (15-22). Wczoraj o zwycięstwie nad gośćmi z Charlotte zadecydował duet Rajon RondoShaquille O’Neal. Ten pierwszy zdobył 18 pkt. rozdając 13 asyst, natomiast Shaq miał 23 oczka, zbierając i blokując po 5 piłek. – Wiedziałem, że mam być gotowy. To, że mogę być już zmęczony nie jest żadną wymówką – powiedział po meczu Big Conductor…

Boston Celtics 99:94 Charlotte Bobcats (24:24, 18:18, 27:24, 30:28)
Shaquille O’Neal 23 pkt. 5 zb. 5 blk. oraz Gerald Wallace 20 pkt. 6 zb. 0 as.

Po pierwszej, zupełnie remisowej połowie, na którą złożyły się dwie remisowe kwarty (24:24 i 18:18), w drugiej połowie delikatną przewagę w obu odsłonach zdołali wypracować sobie gospodarze. W ciągu ostatnich 12. minut gry run 11:0, za sprawą trzech trójek Raya Allena i Rondo, pozwoliły wygrać Celtom te spotkanie, mimo iż zawiedli w jednym z najważniejszych elementów gry, bowiem przegrali w zbiórkach 29:42.

Shaq zagrał w tym meczu aż 35 minut – czyli najdłużej w tym sezonie – i nawet Doc Rivers przyznał po spotkaniu, iż owszem, O’Neal chce grać dużo, ale nie ponad pół godziny. Sytuacja z kontuzjami podkoszowych niestety wymaga większej liczby minut dla 4-krotnego mistrza ligi. Niemniej jednak wczoraj najstarszy człowiek świata poradził sobie świetnie, trafiając na niemal bezbłędnej skuteczności 10/12, wykorzystując przy tym wszystkie 3 rzuty wolne. W tym sezonie skuteczność Shaqa wynosi 68 %.

Ważnym czynnikiem w zwycięstwie bostończyków była czwarta kwarta w wykonaniu Raya Allena, który zdobył w niej 8 spośród swoich 19 pkt. Cała odpowiedzialność za zdobywanie punktów przypadła wczoraj starterom Celtics, ponieważ ławka rezerwowych wsparła zespół jedynie 9 oczkami, które dostarczyła dopiero w drugiej połowie. Wobec takiej sytuacji aż czterech graczy z pierwszej piątki musiało zdobyć więcej niż 18 oczek (Pierce 19, O’Neal 23, Rondo 18, Allen 19, Davis 11).

Po stronie Bobcats liderem był Gerald Wallace. Obiekt rozważań transferu do Cleveland Cavaliers zdobył wczoraj 20 pkt. Jedno oczko mniej dodał D.J. Augustin, a 13 pkt. miał Stephen Jackson. Nowy trener Bobcats Paul Silas od objęcia posady szkoleniowca drużyny notuje bilans 6-3. – Mentalnie musimy podejść do pracy nieco bardziej intensywnie. Bo to mentalna gra. Dlatego mówię moim chłopcom — 90 procent meczu odbywa się w głowie i my nie osiągnęliśmy jeszcze tego pułapu – powiedział Silas.