Drobnym drukiem

Dzisiaj w ramach ciekawostek przedstawię Wam największych – w dosłownym tego słowa znaczeniu – zawodników NBA.

Liderzy tych klasyfikacji są raczej przewidywalni, ale np. panów Haddadi, Pittman czy Siler kojarzą już tylko prawdziwi fanatycy ligi.

Zaczynamy od najwyższych graczy i oczywiście ponad wszystkimi góruje Yao Ming mierzący 7 stóp i 6 cali czyli 229 centymetrów. Zaraz za nim mamy dwóch wieżowców po 7-3 (221 cm) : Zydrunas ‚Big Z” Ilgauskas i Hasheem Thabeet wybrany w zeszłym roku z numerem 2 draftu przez Grizzlies. Warto zaznaczyć, że pierwszym amerykańskim zawodnikiem na liście najwyższych jest – dopiero na ex-equo trzecim miejscu – Roy Hibbert z Pacers, który wraz z Irańczykiem Hamedem Haddadi mierzy po 7-2 (219 cm). Cała lista przedstawia się następująco:

 • Yao Ming (Chiny, Rockets): 7-6, 229cm
 • Zydrunas Ilgauskas (Litwa, Heat): 7-3, 221cm
 • Hasheem Thabeet (Tanzania, Grizzlies): 7-3, 221cm
 • Hamed Haddadi (Iran, Grizzlies): 7-2, 219cm
 • Roy Hibbert (USA, Pacers): 7-2, 219cm

Pora przejść do graczy najszerszych. Tutaj już królują gracze amerykańscy. Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie znajduje się The Diesel – Shaquille O’Neal. Najstarszy gracz na parkietach ligi waży 325 funtów, czyli 148 kg. Na drugim miejscu mamy lidera poprzedniej klasyfikacji Yao Minga, który przy Shaqu wygląda jak szczypiorek, ale wzrost uzasadnia jego 140 kg. Na dalszych miejscach mamy panów, którzy chyba muszą odwiedzić siłownię zanim wejdą na parkiet. Chociaż z drugiej strony Eddy Curry ma taki kontrakt, że chyba nic już nie musi robić…

 • 325 Shaquille O’Neal (USA, Celtics): 325lbs, 148kg
 • 310 Yao Ming (Chiny, Rockets): 310lbs, 140kg
 • 308 Dexter Pittman (USA, Heat): 308lbs, 139kg
 • 305 Garret Siler (USA, Suns): 305lbs, 138kg
 • 295 Eddy Curry (USA, Knicks): 295lbs, 134kg

Przy okazji pojawienia się w zestawieniu O’Neala warto poruszyć kwestię, która tak szybko jak się pojawiła w blogosferze tak szybko zginęła. Prezydent Besiktas Cola Turka Stambuł – Sefer Yalcin powiedział prasie, że jest już praktycznie ‚po słowie’ z Shaqiem i ten w przyszłym sezonie ma dołączyć do innej amerykańskiej gwiazdy – Allena Iversona – w stolicy Turcji. O’Neal wg jego słów miał mu powiedzieć: „I want to be a champion this season with Boston. But I’m coming to Turkey next year.„. Hmm nie mam wątpliwości, że nawet 40 letni Diesel byłby jednym z lepszych graczy zespołu, ale czym tak naprawdę mogą go skusić Turcy? Pieniędzy ma chyba wystarczająco, dodatkowo w USA może sobie dorabiać zdecydowanie więcej przy okazji wielu programów rozrywkowych jak choćby niedawne „Shaq vs”. Osobiście wydaje mi się ten transfer nierealny, a Wy jak myślicie?

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

4 komentarze

 1. tremor napisał(a):

  Biorąc pod uwagę warunki fizyczne Thabeeta jest wprost niewiarygodnym jak kiepskim jest on graczem. To trzeba zobaczyć, żeby uwierzyć.

 2. woy9 napisał(a):

  to gracz , który chyba przebije Sama Bowiego, Kwame’a Browna i Darko Milicića;)

 3. tony napisał(a):

  Mam zasadnicze pytanie? skąd były brane te fałszywe informacje? najwyższym zawodnikiem który grał na parkietach NBA był Gheorghe Dumitru Mureşan (mierzy 2,31 m) zaraz za nim o kilka milimetrów niższy był Manute Bol.

  • Mateusz Babiarz napisał(a):

   Brawo, odkopałeś ponad dwuletni artykuł, który opisywał sytuację w tamtejszej NBA, a nie w całej historii ligi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *