Półfinały konferencji zachodniej : Nuggets – Mavericks

Znamy już pary drugiej rundy plaoff na zachodzie, pierwszą z nich są rozstawieni z nr 2 Denver Nuggets i rozstawieni z nr 6 Dallas Mavericks. Poniżej pierwsze piątki obu zespołów (obok nazwisk średnie punktowe w playoff) :

PG J. Kidd 10.0 C. Billups 22.6
SG A. Wright 5.2 D. Jones 8.2
SF J. Howard 18.8 C. Anthony 24.0
PF D. Nowitzki 19.2 K. Martin 10.0
C E. Dampier 8.4 N. Hilario 9.0

Najciekawszy wydaje się pojedynek doświadczonych rozgrywających Jason’a Kidd‚a i Chauncey’a Billups‚a. Trzeba jednak zauważyć, że prawie na 100 % Kidd nie będzie pilnował Billups’a w obronie, tylko będzie to robił Antoine Wright na zmianę z JJ Barea’ą. Mimo wszystko uważam, że w tej formacji przewagę ma Denver, więc 1-0 dla nich.

Rzucający obrońcy to gracze typowo zadaniowi, chociaż Jones miał chyba większe przebłyski niż Wright. Na tej pozycji jednak zapisuję remis.

Howard i Anthony to wydawałoby się zdecydowana przewaga tego drugiego, tym bardziej że Josh Howard nie jest w 100 % sprawny. Jednak Melo nie gra do tej pory szczególnie wybitnie, a na pewno nie jest supergwiazdą swojego zespołu na jaką był kreowany, tym badziej po transferze Iverson’a, gdy pewne było że regularnie będzie mógł oddawać po 15-20 rzutów w meczu. Niemniej przewagę zapisuję tu na korzyść Nuggets, więc wynik porównań 3-1.

W kolejnej parze mamy gwiazdę Mavs Dirk’a Nowitzki‚ego i najlepszego obrońcę w zespole Nuggets (może na równi z energetycznym Chris’em Andersen’em z ławki) Kenyon’a Martin‚a. Dirk przebudził się dopiero w ostatnim spotkaniu pierwszej rundy z San Antonio Spurs, kiedy to zdobył 31 pkt i odesłał drużynę gospodarzy na przymusowe wakacje. Martin z drugiej strony przeszedł dużą metamorfozę, nie oczekuje tak często dograń pod kosz, a bardziej skoncentrował się na grze obronnej. Jego sprawność i szybkość pozwalają na krycie graczy praktycznie od pozycji 2 do 5. W poprzedniej serii z Hornets bardzo uprzykrzał życie David’owi West‚owi, w tej będzie miał na przeciwko siebie kolejną gwiazdę. Różnica jest tylko taka, że o ile pole rażenia West’a ograniczało się do 5ciu metrów od kosza, to Nowitzki potrafi rzucać z każdej pozycji. Wobec tego przewaga Mavs i wynik 3-2.

Wśród środkowych przewagę ma Nene, który potafi zdobywać punkty także rzutami z poza trumny. Dampier z drugiej strony jest trochę lepszym zbierającym, ale wynika to chyba bardziej z tego, że nie ma z kim o te zbiórki w swoim zespole rywalizować (no chyba, że akurat Kidd liczy na kolejne triple-double). 4-2 Nuggets.

I ostatecznie ławki rezerwowych. Mavs mają na niej najlepszego rezerwowego ligi – Jason’a Terry‚ego, kluczową postać poprzedniej serii JJ Barea‚ę czy walczącego pod koszem Brandon’a Bass‚a. Nuggets tymczasem niesamowitych JR Smith‚a i Chris’a Andersen‚a. Myślę że w tej formacji jest remis z lekkim wskazaniem na Mavericks.

W sezonie zasadniczym Nuggets wygrali wszystkie cztery spotkania z Mavs. NBAblog.pl typuje, że w playoff także będą górą w 6ciu spotkaniach.

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *